Mis võib põhjustada näonaha sügelust?

Erinevad reaktsioonid näonahal, sh sügelus, punetus või lööve, võivad tekkida erinevatel põhjustel. Nende hulka võivad kuuluda kroonilised haigused (ekseem, akne, rosaatsea jne), allergilised reaktsioonid või tundlikkus teatud ainete suhtes (pesupulber) ja sünteetilised või karedad kangad. Näonaha reaktsioone võivad põhjustada ka keskkonnategurid, näiteks pikaajaline päikese käes viibimine, ümbritseva õhu temperatuuri või niiskuse muutused või kliimaseadme kasutamine. Isegi stress võib teie nahka mõjutada. Loe edasi ekseemi kohta

Tundlik nahk on täiskasvanute seas muutumas üha tavalisemaks probleemiks. Õnneks on tundliku naha hoolduseks välja töötatud palju erinevaid tooteid.

Näonaha sügeluse põhjuse väljaselgitamiseks on soovitatav kontakteeruda tervishoiutöötajaga. Arst aitab sügelusele põhjuse leida ning vajadusel määrab ravi.

Tundlik ja sügelev näonahk

Allpool leiate kõige levinumad tegurid, mis võivad nahaärritust ja sügelust põhjustada, ning meetmed, mida saate ise selle leevendamiseks teha.

Allergiad

Paljud toidud võivad põhjustada allergilist reaktsiooni. Kõige sagedamini võivad allergiat põhjustada järgmised toiduained: piim, munad, maapähklid ja teised pähklisordid, erinevad kalad, koorikloomad või mereannid. Teised allergilised reaktsioonid on tavaliselt põhjustatud kodukeskkonnas olevast tolmust või õietolmust. Õietolmuallergiat nimetatakse ka heinapalavikuks või allergiliseks riniidiks. Kui te kahtlustate, et teil võib olla allergia, on soovitatav külastada tervishoiutöötajat, kes teeb kindlaks allergia täpse põhjuse ja määrab ravi.

Teised keskkonnategurid

Näonahk puutub pidevalt kokku erinevate keskkonnateguritega, mistõttu sügelus ja ärritus tekivad sageli esmalt just näonahal.

Nende tegurite hulka kuuluvad äärmuslikud temperatuurid ja pikaajaline päikese käes viibimine, mis võib põhjustada higilöövet (miliaria rubra). Kasutage alati vähemalt SPF 30 päikesekaitsekreemi ja vältige päeva kõige kuumematel tundidel päikese käes viibimist.

Lumise ninaga tüdruk

Nahareaktsioonid kosmeetikatoodetele

Need nahareaktsioonid on põhjustatud kosmeetikatoodete kasutamisest nahal, juustel, küüntel ja silmade piirkonnas. Need võivad varieeruda lihtsast ärritusest kuni allergilise reaktsioonini, mis esinevad tavaliselt just näopiirkonnas. Enne uue kosmeetikatoote kasutamist on soovitatav teha allergiatest. Kui märkate kosmeetikatoodete kasutamise ajal nahareaktsioone, peaksite lõpetama toote kasutamise.

Kuidas leevendada sügelust ja ärritust

Sarnaselt ekseemi või muude sügelust ja ärritust tekitavate nahahaiguste ravile on mitmeid võimalusi, mida saate teha ise selle leevendamiseks:

  • Vältige kahjustatud nahapiirkonna sügamist, kuna see võib naha seisundit halvendada ja põhjustada põletikku või infektsiooni.
  • Tehke nahale jahedaid ja niiskeid kompresse. Kui nahk on kuiv, kandke nahale pärast kompressi eemaldamist nahaniisutajat.
  • Kasutage nahahooldustooteid, mis ei sisalda lõhna- ega säilitusaineid.
  • Kasutage keha ja riiete pesemiseks ainult õrnu pesuvahendeid.
  • Peske end sooja, kuid mitte kuuma vee all (vee temperatuur ei tohiks ületada 36 °C).

Sobivad tooted

Bepanthen® Anti Exem kreem

Bepanthen® Anti-Exem kreem

Bepanthen® Anti-Exem kreem leevendab nahasügelust ja aitab taastada kahjustunud nahabarjääri. Kreem on hormoonivaba.

Bepanthen® Anti-Exem kreemi kasutusjuhend

Lisainfo

Bepanthen® salv (dekspantenool), Bepanthen® kreem (dekspantenool) ja Bepanthen® Plus kreem (dekspantenool, kloorheksidiin) on käsimüügiravimid.

Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimetetekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.

Bepanthen® Anti-Exem kreem ja Bepanthen® Eye silmatilgad kuuluvad meditsiiniseadmete tootegruppi. Enne tarvitamist lugege pakendis olevat kasutusjuhendit. Vajadusel pidage nõu arsti või apteekriga.

Bepanthol® Baby salv, Bepanthen SensiControl kreem ja dušigeel on kosmeetikatooted.

© 2022 Bayer OÜ Lõõtsa 12, 11415 Tallinn, tel.: +372 655 8565. CH-20221025-64